Skip to content

Dalekie kraje i ich kultury

termin: listopad 2019
Dalekie kraje i ich kultury.
Międzykulturowa Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Praga Południe im. Zygmunta Jana Rumla,
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 45, ul. Meksykańska 3
Warsztaty dla dzieci z Przedszkola nr 211 im. Kubusia Puchatka

Warsztaty przybliżyły dzieciom dwie kultury z rejonów świata położonych daleko od Europy, bardzo różniące się od siebie nawzajem, jak również od tradycji polskich.
 
Przy okazji dzieci miały możliwość poznać bliżej bibliotekę i obejrzeć wiele interesujących dla nich książek o tematyce związanej z innymi rejonami świata i dowiedzieć się, jak można je wypożyczać.
 
Dzięki takim doświadczeniom różnice kulturowe, nawet te duże, stopniowo będą stawały się dla dzieci czymś naturalnym, a kontakt z książką zaczną traktować jako sposób na zaspokajanie ciekawości i zdobywanie wiedzy.
 
Warsztaty można wykorzystać łącznie, do pracy z jedną grupą dzieci – w wieku 5–9 lat. Mogą stać się inspiracją do rozmowy i przemyśleń o tym, jak bardzo różnorodne, a nawet kontrastujące ze sobą, mogą być podstawy, na jakich zbudowane są kultury na różnych kontynentach.


Japonia i jej kultura
W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się, gdzie leży Japonia, jak nazywają się i jak wyglądają tradycyjne japońskie stroje, poznały najbardziej znane japońskie zwyczaje, przybliżyły sobie codzienne życie Japończyków i to, w jakich mieszkają domach. Mogły obejrzeć i dotknąć różnych przedmiotów pochodzących z Japonii takich jak wachlarze, figurki, pałeczki oraz poznać ich zastosowanie.

Dzieci wysłuchały i obejrzały baśń japońską „Ogród niebios”. Do tego celu został wykorzystany obrazkowy teatrzyk Kamishibai
. Opowieść została zapisana i zilustrowana na planszach, które prowadzący zajęcia, w miarę opowiadania, wymienia w oknie teatrzyku.

Na zakończenie dzieci, z pomocą szablonów, przygotowały tradycyjne japońskie laleczki kokeshi. Ozdabiały je według własnych pomysłów inspirując się stylem japońskim.

Kultura Australii i Aborygenów
W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się, gdzie leży Australia, jak jest duża i czym się charakteryzuje. Usłyszały, jak nazywają się jej rdzenni mieszkańcy, jak wyglądają, jak żyli i żyją teraz, czym się zajmują. Dzieci obejrzały najbardziej znane przedmioty związane z ich kulturą: bumerang i kij deszczowy oraz poznały ich zastosowanie. Poznały też malarstwo kropkowe Aborygenów, korzenie tej techniki malarskiej. Zobaczyły też jej przykłady, w tym oryginalny aborygeński obrazek wykonany na płótnie.

W trakcie zajęć został twórczo wykorzystany teatrzyk Kamishibai.
Dzięki niemu dzieci obejrzały i wysłuchały aborygeńską baśń „O gąsienicy, która została motylem”. Ilustracje do niej zostały namalowane techniką kropeczkową.

Na zakończenie dzieci wykonały własne prace przedstawiające znane australijskie zwierzęta ozdabiane na wzór malarstwa kropkowego.
 
Kamishibai – teatr obrazkowy, dosłownie: papierowy teatr, tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny. Kamishibai można porównać do wędrownego teatru marionetkowego, w którym miejsce lalek zajmują obrazy.