Skip to content

Zróbmy sobie bajkę

termin: listopad i grudzień 2019
Zróbmy sobie bajkę
Biblioteka Publiczna im. J. U. Niemcewicza w Dzielnicy Ursynów, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr. 37, „Spokoteka”, ul. Kłobucka 14, Ognisko „Ursynów”, ul. Kłobucka 14
Cykl warsztatów dla dzieci z Ogniska „Ursynów” w wieku 7 – 12 lat

Czym jest bajka?
Czy na pewno każda musi zaczynać się w ten sam sposób? Mieć początek, rozwinięcie i zakończenie?
 
Czy zawsze bajka ma jednego autora? Jeśli nie, to właściwie skąd się bierze?
 
Czy istnieją historie, które nie mają swojego końca? Czy jedna opowieść może przydarzyć się wielu różnym bohaterom? A może…  ten sam bohater może przeżyć wiele różnych przygód… w tym samym czasie? I czy coś je łączy?
 
Na te wszystkie bardzo trudne pytania odpowiedzieli sobie uczestnicy cyklu.
 
Czy tworząc własne opowieści warto porzucić utarte ścieżki i wyruszyć w nieznane? A może lepiej trzymać się popularnych szlaków? Naszym zdaniem warto dać dzieciom możliwość korzystania z tradycji, ale też z własnych, niepowtarzalnych poszukiwań. Efekty mogą nas zaskoczyć!
 
Większość zajęć odbywała się w bibliotece. To wspaniałe miejsce, nie tylko do czytania tego, co stworzyli inni, ale też do rozwijania własnej literackiej wyobraźni.  Nic tak nie zbliża do literatury, jak wspólne tworzenie!
 
Dzięki udziałowi w cyklu warsztatów dzieci przekonały się, że współpraca w grupie może być bardzo twórcza, a konieczność dogadywania się wzbogaca, a nie ogranicza.

Warsztat 1
W trakcie zajęć dzieci wspólnie z edukatorkami zastanawiały się czym są bajki, jak powstawały, dlaczego się je opowiada. Przyglądały się wędrującym po różnych rejonach świata motywom literackim. W trakcie rozmowy jako przykłady, wykorzystywane były motywy pojawiające się w bajkach warszawskich, polskich, afrykańskich, angielskich, chińskich czy arabskich.

Dzieci „trenowały” swoją pomysłowość i wyobraźnię wykorzystując grę w kości „Story Cubes” (wspólne wymyślanie i opowiadanie historii w oparciu o obrazki na kostkach).

Potem dzieci wspólnie zdecydowały, jakie będą podstawowe założenia wymyślanych przez nie opowieści. Stworzyły postacie – głównych bohaterów, opisały ich wygląd i podstawowe cechy charakterów. Określiły główne motywy, na jakich się oprą: miłość i podróżowanie. Wybrały wspólne motto: dobro zwycięża zło.

Dzieci podzieliły się na podgrupy i zaczęły tworzyć różnorodne opowieści oparte na tych samych założeniach.

Warsztat 2
W trakcie zajęć dzieci miały możliwość przekonania się, że motyw literacki przypisany jednej bajce może też pojawiać się w zmienionych wersjach w wielu innych opowieściach. Podstawą do rozważań na ten temat była bajka o Czerwonym Kapturku. Przy okazji eduaktorki przybliżyły dzieciom kwestię ilustracji w książce – czym jest i jaką pełni w niej rolę.

Dzieci przypominały i wspólnie omawiały napisane na poprzednich warsztatach fragmenty bajek i tworzyły dalsze ich części oraz ilustracje do nich.

Warsztat 3
W trakcie zajęć dzieci obejrzały film pt.: „Jak powstaje książka”, stworzony na warsztatach animacji w Wydawnictwie Dwie Siostry. Pomogło to dzieciom uzmysłowić sobie, czym jest cały proces powstawania książki, który nie kończy się na stworzeniu samej fabuły.

Dzieci wysłuchały bajki „Kwiat bez imienia” ze zbioru: „Mały pokój z książkami” Eleanor Farjeon, a potem wykorzystując zabawę kostkami (dokańczanie zwrotów/ haseł w odniesieniu do w. w. bajki), ćwiczyły umiejętności budowania fabuły.

Dzieci dopisywały i ilustrowały kolejne części swoich bajek, jednocześnie próbując poukładać poszczególne historie w jedną, logiczną całość.
 
Dodatkowe warsztaty uzupełniające w bibliotece „Spokot4eka” i siedzibie Ogniska „Ursynów”
Udział w zajęciach rozbudził w dzieciach potrzebę tworzenia i rozwijania swoich opowieści. Dlatego też program warsztatów został rozszerzony o 2 kolejne. W ich trakcie dzieci podsumowywały dotychczasową pracę, tworzyły całość z poszczególnych historii wraz z ilustracjami, wypełniały powstałe luki dodatkowym tekstem. W ten sposób uczestnicy cyklu stworzyli wspólnie własną opowieść, która wykorzystując znane ogólnie baśniowe motywy, jednocześnie wymyka się sztywnym zasadom.

W trakcie zajęć znalazł się również czas, by porozmawiać o emocjach, trudnościach i oczekiwaniach towarzyszących młodym autorom w trakcie tworzenia.