Skip to content

W niedzielę 29 września w Klubie ISKRA Pole Mokotowskie, przy wsparciu finansowym Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy, nasza fundacja zrealizowała wydarzenie WINYLOWY JAM – Kultura Winylowa na Ochocie.

Kultura winylowa to coś znacznie więcej niż rosnąca lawinowo na całym świecie moda na muzykę wydawaną na płytach winylowych. To nie tylko miłość do wysokiej jakości dźwięku, jakiego nie zapewniają nośniki cyfrowe. To również, a może przede wszystkim różnorodna, międzynarodowa społeczność, która łączy lokalne wspólnoty i wszystkie pokolenia.

Nasze projekty>>Kultura winylowa na Ochocie

I tym razem potwierdziło się, że kultura winylowa jest dla wszystkich. WINYLOWY JAM to było wydarzenie prawdziwie międzypokoleniowe. W jednej, chociaż podzielonej na strefy, przestrzeni spotkali się uczestnicy w najróżniejszym wieku. Najmłodszy miał 1 rok, a najstarszym lat nie liczymy, ale osoby te zapewne są już babciami i dziadkami. Odwiedziły nas cale rodziny, a nawet pewna grupka młodzieży spędziła z kulturą winylową część przyjęcia urodzinowego.

 

Liczni uczestnicy mogli posłuchać dobrej muzyki, twórczo się wyładować, spotkać innych fajnych ludzi, słowem poczuć i zobaczyć z bliska czym jest kultura winylowa. Niektórzy z nich znają ją i kochają od dawna, dla innych był to pierwszy, mamy nadzieję, inspirujący kontakt.

Można było spróbować swoich sił w projektowaniu okładek płyt stanowiących nierozerwalny element całej kultury winylowej. Uczestnicy zapoznawali się ze sztuką tworzenia obrazów, wykorzystując przy tym m. in. technikę kolażu.

Z kolei miłośnicy idei zero waste i nie tylko, brali udział w warsztatach malowania (zużytych) płyt winylowych.  Pod fachowym okiem osoby prowadzącej zajęcia, poznawali różnorodne techniki malowania nie tylko na płytach ale również na butach czy czapkach. Stanowiło to dodatkową atrakcję dla najmłodszych i starszych.

Praktycznie wszyscy uczestnicy wychodzili do domu z całym stworzonym przez siebie, unikatowym, jedynym w swoim rodzaju kompletem złożonym z płyty i okładki do niej.

Zanim nasi goście zabrali się do tworzenia, mogli zainspirować się wystawą oryginalnych okładek płyt i ich fotografii wydawanych od lat 60-tych do czasów współczesnych. Obecne były też zdjęcia plakatów wydarzeń muzycznych. Dużą część prezentowanych prac stworzył Rosław Szaybo, jeden z najbardziej znanych na całym świecie, polski twórca okładek płyt winylowych, który od lat 60-tych współpracował z największymi gwiazdami. W ten sposób chcieliśmy uczcić jego pamięć i przybliżyć twórczość ochockiej społeczności.

Niemniejszą inspirację z całą pewnością stanowiły dj sety grane wyłącznie z płyt winylowych przez doświadczonych turntablistów i didżejów takich jak Falcon1 oraz Risky. Towarzyszyły nam przez cały czas trwania wydarzenia.

Naszymi partnerami byli: Radio Kampus , Elita Graffshop, Montana Cans PL , Miasto Stołeczne Warszawa – Dzielnica Ochota