Skip to content

wasze prace

Nasze warsztaty>> Bajkodajnia na Ochocie

Poznajcie osoby prowadzące warsztaty.

ANNA MARIA BAUER – warsztaty: Jak powstaje książka?, Zostań redaktorem

Moje zainteresowanie książką datuje się od czasu studiów – ukończyłam Wydział Grafiki na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1981 rok). W latach następnych pasja nabrała cech programu artystycznego i już od wielu lat zajmuję się tworzeniem unikatowych książek artystycznych. Prezentuję je na wystawach indywidualnych i grupowych, m. in. w ramach międzynarodowego ruchu artystycznego BOOKART. Książki unikatowe stały się również tematem mojej pracy doktorskiej, którą obroniłam w warszawskiej ASP w 2014 roku. Poza unikatami tworzę rysunki, instalacje i performanse. Używam w nich zazwyczaj Hermetycznego Pisma Obrazkowego, które wymyśliłam około 25 lat temu. 

Swoją twórczość dzielę na 4 okresy, z których każdy ma swoją nazwę: Manufaktura Zwierzeń, Opisywanie Świata, Arboretum i najnowszy, rozpoczęty w 2016 roku Czas Minotaura. Już od 2000 roku prowadzę w galeriach, w czasie trwania wystaw poświęconych książkom, autorskie warsztaty budowania i pisania książek. 

Od 2010 roku, w bardziej kompleksowy sposób, prowadzę podobne zajęcia dla dzieci pod nazwą „Od deski do deski” w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Zajęcia mają charakter ogólnorozwojowy. Skupiam się na rozbudzaniu wyobraźni dzieci, budzeniu i rozwijaniu ich zainteresowania szeroko rozumianą kulturą, a zwłaszcza książką, która nadal, w sposób wyjątkowy, stanowi część naszego życia jako symbol kultury.

 

IWONA RYPSON – warsztaty: Skąd się biorą bajki?, 40 000 lat w 90 min

Czytać nauczyłam się w wieku 3 lat. Tak, tak, wiem, trudno w to uwierzyć. Zaręczam jednak, że to najprawdziwsza prawda! Zadręczając moją mamę niekończącymi się pytaniami, „przerobiłam” sama cały elementarz. Czy ktoś jeszcze pamięta, co to takiego?
A potem… przerzuciłam się na ciekawsze lektury, czyli na bajki. I chociaż od tego czasu przeczytałam całe mnóstwo książek na różne tematy, to moja miłość do bajek przetrwała wszystkie życiowe burze, bo ta prawdziwa nigdy się nie kończy!
Oprócz miłości do bajek przydarzyło mi się w życiu jeszcze kilka innych przygód. Jestem mamą trójki, dorosłych już dzieci, więc rozumiecie, że pamiętanie o bajkach z dzieciństwa nie przychodzi mi z wielkim trudem.
Od wielu lat działam w organizacjach pozarządowych. Różnych, ale głównie edukacyjnych i związanych z kulturą. Tworzyłam, współtworzyłam i koordynowałam projekty dla dzieci i młodzieży o tematyce związanej ze sztuką i dziedzictwem międzykulturowym, polskich i międzynarodowych. W ramach projektów i poza nimi prowadziłam lub współprowadziłam warsztaty fotograficzne, teatralne, bajkopisarskie dla wszystkich grup wiekowych.
W końcu, kiedyś musiało się to stać: zaczęłam pisać bajki dla dzieci. Bajki nie tylko do czytania. Do inspirowania się i własnego tworzenia, poznawania języka trochę od innej strony i …. być może, co najważniejsze, bajki do pokazywania świata z dziecięcego punktu widzenia.
Bo każdy, kto kocha bajki, patrzy na świat oczami dziecka. Nie ważne, ile ma lat.

 MARIA BULIKOWSKA, czyli MROUX (czytaj – MRU) – warsztaty: Ilustrować każdy może!

Jestem ilustratorką i autorką książek dla dzieci, w tym “Mała książka o gwarze warszawskiej” i “Jak bum cyk-cyk! Powiedzonka warszawskie”. Współpracuję m.in. z Teatrem Wielkim Operą Narodową, Muzeum Powstania Warszawskiego, wydawnictwem Czarne. Mieszkam na Żoliborzu, mam psa Beniusza i zdecydowanie zbyt dużo pomysłów na nowe rysunki, by móc je wszystkie zrealizować.